I en viss ålder ser man tillbaka på tiden, kanske lite mer, än framåt i tiden. Karriären går i maklig takt, barnen är vuxna. Livet är på senhösten, lite lugn sådär. Det finns tid för eftertanke. Med en titt i backspegeln inser jag hur mycket en förälder präglar sina barn. Min mammas alla ordspråk och uttryck till exempel, som ursprungligen kom från hennes egen mamma, har nu gått i arv till mig också. Det finns många exempel, men här kommer en av hennes favoriter: Folk stjäl som korpar!
Mamma är av den långsinta typen, så det som hände för länge, länge sedan känns lika aktuellt idag. En incident, får jag säga i detta fall, inträffade en solig dag 1977 på en strand på den spanska solkusten.
Det var stekhett i sanden, så från solstol till havet var mamma tvungen att ha på sig sina nyinköpta (cirka 10 kr) badtofflor, för att inte bränna sig. När det var dags för ett dopp i havet makade hon sig ur solstolen, satte fötterna i sina badtofflor och begav sig ner mot vattnet. Väl där klev hon ur tofflorna, intet ont anande, och vadade glatt ut i vågorna. Avsvalkad återvände hon sedan till stranden för att slinka in i badtofflorna igen, men icke då, de var putsväck! Hon tittade både till höger, vänster, rakt fram och bakåt, men det fanns inte en tillstymmelse till hennes blåa badtofflor någonstans och strandfolket pysslade ovetandes med sina egna bestyr.
Med brännande fotsulor landade hon med en duns ner i solstolen och meddelade mig med fasa i rösten att NÅGON hade STULIT hennes badtofflor. Hur jag än förklarade att de var exponerade på stranden, utan ägare samt att de var billiga och att nya kunde inhandlas snarast, så kom jag ingenstans.
”De var ju MINA, badtofflor! Det spelar ingen roll om de kostade 50 öre!!”
Det blev inga nya badtofflor den semestern. Hon tänkte inte försörja stranden med sådana, för de skulle ju i alla fall gå samma öde till mötes.
Efter den dagen ser hon de flesta människor som potentiella rånare. Jag tvivlar på om hon över huvud taget har blivit av med något efter det. Kanske för att hon vakar över sina prylar som en hök.
Jag har någon gång ifrågasatt om hon verkligen behöver låsa dörren bara för att slänga soporna någon meter bort från porten, men då slänger hon fram sitt ess-kort: ”Tänk på badtofflorna i Spanien, folk stjäl som korpar!”
Astrid Hagelskog Evans
Djurkommunikatör och administratör
Creative Experiences Terry Evans AB